Historie

Jsme rodinné vinařství se staletou historií. Milujeme jižní Moravu a Charvátskou Novou Ves, kde jsme se narodili. A také udržujeme odkaz našich předků. Ti přišli s napoleonskými vojsky přímo z jižní Francie. Ve své původní vlasti se věnovali vinohradnictví a od té doby i naše rodina nepřetržitě pěstuje víno.

Další část naší rodiny pochází z Chorvatska, také z vinařské oblasti. Už jste slyšeli o speciálním vínu Moravských Chorvatů, kterému říkáme „charvát“? I když se nejedná o oficiálně uznanou odrůdu, stojí za to se po ní zeptat přímo na místě, obzvlášť u nás v Charvátské Nové Vsi.

Novodobou historii Vína Kurial začaly psát v 90. letech dvě generace vinařů, děda Václav Kurial a jeho vnuk Libor Balga. Děda měl jasný názor na to, jak má vypadat dobré moravské víno. Jeho vnuk se od něj hodně naučil a navíc přinesl do vinařství moderní vybavení, které je na stejné úrovni jako ve velkých vinařstvích.

Vnuk sbíral také zkušenosti v butikovém vinařství v Rakousku, které vyváželo prakticky veškerou produkci do New Yorku. Výsledkem spolupráce dědy a vnuka byl téměř dokonalý produkt. Dokonalý nemůže být nikdy, protože opravdu dobrý vinař se musí pořád učit, vyvíjet a inspirovat od ostatních.

Děda nás bohužel nedávno opustil. Začalo to před dvěma lety, kdy se najednou necítil dobře a lékaři nakonec zjistili rakovinu lymfatických uzlin. Nikdo nepochyboval, že to zvládne. Ten děda, který nekouřil, nepil víc než jednu skleničku vína pro chuť, neměl rád hospody.

První bitvu vyhrál, ale pak se rakovina vrátila. Do poslední chvíle se staral o vinohrad, ještě dva týdny před smrtí běhal po vinohradu. S vnukem ještě stačili probrat plány na rok 2023. Ale nikdo nečekal, že by to nezvládl. Ten děda, který chtěl ještě v osmdesáti spravovat střechu a vnuk na něj musel dohlížet, aby z ní nespadl.

Pak se ale jeho stav ze dne na den zhoršil a bohužel svůj boj prohrál. Byl to šok a pořád je. Děda přece zvládl vždycky všechno. Ale teď uděláme maximum pro to, aby na nás byl hrdý. Protože víno byla jeho velká vášeň. Skoro tak, jako fotbal, který hrál v mládí závodně.

Jeho vnuk Libor Balga postupně rozšiřuje vinohrad, dál modernizuje výrobu, ale drží se špičkové kvality vína, přesně podle dědových představ. Navíc vám dodáváme víno ve stejné kvalitě, jak ho pijeme i my doma.

A to je záruka nejvyšší kvality, kterou ocení i pravý vinař z jižní Moravy. Ochutnejte dobré moravské víno s kapkou jižní Francie. Má jen minimální obsah siřičitanů, proto ho vyhledávají také konzumenti s nesnášenlivostí na příliš siřičitanů ve víně.